Vliv používání bionafty

Bionafta je vhodné alternativní palivo pro pohon vznětových motorů a její použití se dlouhodobě uplatňuje na trhu ČR a ostatních zemích EU. Její použití snižuje riziko dodávek importovaných fosilních surovin pro výrobu motorových paliv a umožňuje využití domácích zemědělských surovin. Zvyšuje využití orné půdy v ČR, jejíž část zůstává nevyužita a zvyšuje zaměstnanost ve venkovském sektoru. Snížení životnosti motorů v důsledku použití biosložky v motorových palivech je tvrzení založené na nepodložených údajích. 

Kdokoliv tankoval v posledních pár letech v Německu, Rakousku, Francii, Polsku a dalších zemích Evropy, většinou již tankoval naftu se 7% podílu bionafty MEŘO. Že by se německá, rakouská a další auta rozpadala, o tom není nic známo. Známo je to, že evropská kvalitativní norma pro motorovou naftu (EN 590) stanovila závazný podíl bioložky  MEŘO ve výši 7%. Při tvorbě tohoto evropského standardu kvality nafty, která je v členských státech EU k dispozici u čerpacích stanic, spolupracovali jak odborníci z palivářského sektoru, tak výrobci významných automobilek a další odborníci.

Prvořadým cílem evropské normy kvality je samozřejmě zajištění spolehlivosti motorů jako nejdůležitější priority automobilového průmyslu. Současně vyráběná bionafta, která se přimíchává stanoveným podílem do fosilní nafty, přispívá k tomuto cíli svoji standardně ověřenou vysokou kvalitou.

 

frame-scrollup